Choď na obsah Choď na menu
 


" Hudba je řečí pro tento svět, právě ona je jazykem srozumitelným tam, kde už srozumitelnost neočekáváme. Právě ona je objevitelkou schopností, které jsme už zapomněli."

 

                           Áno, hudba má silu dorozumieť sa aj bez slov.

 

Na týchto stránkach sa dočítate zaujímavosti o svete plnom hudby, pootvoríme dvierka a "nakukneme" do krajín, kde aj hudba zohráva  svoju veľkú dôležitosť.

 

NA ÚVOD - RAKÚSKO

Obrázok

 

                                 -

 

                                                                                                                                                                      .Možno sa pýtate, prečo práve Rakúsko.Pretože je našim susedom a zaslúži si svoju poctu.Môžeme s istotou tvrdiť, že Rakúsko je krajinou hudby,ktorú si cenila od nepamäti. Je rodiskom veľkých skladateľov a ich hudobných diel svetového významu.

 

Od jari do jesene pripomína Rakúsko veľkú paletu hudby, žiariacu pestrými farbami tónov. Ponuka je rozmanitá: od medzinárodne známych festivalov klasickej hudby až po malé hudobné slávnosti. Dramatičnosť a monumentalita – tak sa dajú charakterizovať inscenácie Bregentského hudobného festivalu na jazernej scéne.

Mnohé z renomovaných klasických festivalov venujú usporiadatelia veľkým synom svojej krajiny Schubertovi a Haydnovi. Šubertiáda v Hohenemse a Schwarzenbergu sa stala v priebehu rokov miestom, ktoré vyhľadávajú milovníci Schubertovej hudby z celého sveta. Na počesť Josepha Haydna sa v Eisenstadte, kde prežil temer celé tvorivé obdobie svojho života, koná Haydnov festival.

Priam rozprávkovú kulisu na uvádzanie klasických koncertov predstavujú– svojim prirodzeným prostredím a atmosférou – starodávne zámky a hrady krajiny. Romantický zámok Schloss Grafenegg kraľujúci obrovskému historickému parku je dejiskom rovnomenného festivalu, sláviaceho v roku 2009 už tretie výročie. Hlavným garantom festivalu v Grafeneggu je po celú dobu známy klavirista Rudolf Buchbinder. I barokový šperk a súčasť svetového kultúrneho dedičstva – viedenský cisársky zámok Schloss Schönbrunn, sa stáva v lete nádhernou dekoráciou vrcholného a mimoriadneho hudobného zážitku. „Konzert für Europa“ – koncert pre Európu, ktorý uvádza Viedenský filharmonický orchester – Wiener Philharmoniker – sa stáva i vďaka bezplatnému vstupu magnetom pre priateľov hudby z celého sveta.

Najjagavejším podujatím roka však zostane zrejme i naďalej hudobný festival v Salzburgu: „Salzburger Festspiele“, hodnotený ako jeden z najväčších hudobných a divadelných festivalov sveta vôbec.

Rakúsko je rodiskom významných skladateľov a tí tu vytvorili svoje majstrovské diela. Takýmito synmi Rakúska sú: Mozart, Haydn, Schubert, Bruckner alebo Mahler. Už v ich dobe mala Viedeň povesť „Svetového mesta hudby“. V ďalšej dobe to boli skladatelia ako napr. Schönberg alebo Gottfried von Einem, ktorých označuje hudobná veda ako „moderných“ klasikov, ktorých hudobným domovom bola Viedeň. Zo Salzburgu pochádza mimoriadny zjav – dirigent Herbert von Karajan, ktorý by bol v roku 2008 oslávil sté narodeniny a ktorý sa natrvalo pričinil o vysokú úroveň Hudobných slávností v Salzburgu (Salzburger Festspiele).

Richard a Johann Strauss

"Na krásnom modrom Dunaji" - vznikol pôvodne pre mužský spevácky zbor. Text bol však tejto skladbe cudzím prvkom a dnes sa zachovala v čisto orchestrálnej podobe.

Valčíky doviedli do dokonalosti, tanečná hudba sa stala skutočným umením. Teraz sa " blíži k zenitu svojej kariéry," väčší úspech už nie je možné dosiahnuť.